Określenie punktu wschodu i zachodu słońca jest bardzo istotne przy wykonaniu Agnihotry. Kiedyś wymagało to poświęcenia znacznej ilości czasu i wyliczeń na podstawie tabel wzorcowych. Obecnie sytuacja przedstawia się znacznie prościej.

Mamy do dyspozycji sporą ilość programów oraz stron internetowych umożliwiających precyzyjne określenie momentu wykonania Agnihotry.

Miejsce

W pierwszej kolejności powinniśmy znać długość i szerokość geograficzną miejsca gdzie będzie odbywać się Agnihotra. Możemy w tym celu  wykorzystać któryś z portali oferujących taką możliwość.

Ja polecam poniższy :

https://www.wspolrzedne-gps.pl/

Możemy tu w podobny sposób co na Google Maps znaleźć nasza pozycję i otrzymujemy od razu współrzędne klikanego punktu.

Czas

Posiadając współrzędne możemy określić moment wschodu i zachodu.

Możemy wykorzystać do tego celu darmowy program o nazwie Sunrise (udostępniony dzięki uprzejmości Pana Sebastiana Hebdy)

Możemy go pobrać tutaj : 

 Sunrise

Możemy także posłużyć sie np Niemiecką stroną o Agnihotrze gdzie został zamieszczony skrypt połączony z portalem Google Maps gdzie po oznaczeniu miejsca naszego działania otrzymujemy wygenerowane czasy wschodów i zachodów na cały rok.

Poniżej link do strony:

https://www.homatherapie.de/en/Agnihotra_Zeitenprogramm.html

na stronie po zaznaczeniu punktu na mapie klikamy przycisk [next] oraz określamy obecny rok kalendarzowy i klikamy na przycisk [PDF]

Otrzymujemy całoroczne zestawienie czasów wschodu i zachodu słońca.

Bardzo użytecznym rozwiązaniem są aplikacje mobilne, które na podstawie realnej pozycji określają czas Agnihotry, posiadają timer i sygnalizują moment rozpoczęcia

poniżej link do darmowej aplikacji i nazwie "Agnihotra Buddy"

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.gahomatherapy.agnihotramitra&hl=pl

Doprecyzowanie 

Tak jak wspomniałem na stronie głównej, Agnihotrę dobrze jest rozpocząć tak aby punkt środkowy (przecięcie środka tarczy słonecznej z horyzontem) wypadał w trakcie jej trwania. Jest to szczególny moment w trakcie całego działania.

Poranną Agnihotrę rozpoczynamy w "oficjalnym" czasie  a wieczorną nawet na 8-10 min wcześniej ale tak, aby moment przecięcia środka tarczy słonecznej przez linie horyzontu wypadał w trakcie trwania Agnihotry.

Polega to na tym że sama medytacja Agnihotry nie jest punktem w czasie tylko trwa przez pewien okres.  Najbardziej optymalnym jest czas gdy słońce znajduje się na przecięciu z horyzontem i powyżej tuż nad nim. W przypadku porannej Agnihotry jest to praktycznie zbieżne z ogólnie podawanym czasem,  jednak w momencie wieczornej Agnihotry ten "oficjalny" czas powoduje że poza samym rozpoczęciem cała medytacja Agnihotry przebiega już po przejściu słońca za horyzont gdy jest ono za widnokręgiem i jego oddziaływanie pomału się kończy.  Stąd dobrze jest rozpocząć nieco wcześniej.

Poniżej przedstawiam schemat:

 

 

 

 

 

 

 

Dokładne określanie momentu wschodu i zachodu słońca

24 listopada 2019

WRÓĆ DO LISTY

strona wykonana przez nas :)